A Komédiás
Ha minden igaz, lassan a végére érünk egy immár negyedik éve tartó, nyugodtan mondhatjuk, hogy nagyobb lélekzetvételű munkánknak.
A szlovákiai magyar színjátszás egyik legnagyobb, de mindenképp emblematikus és meghatározó színészóriása, Dráfi Mátyás életét bemutató portréfilmünk elkészítésének.
Négy év alatt nagyon sok minden tud történni. Így volt ez esetünkben is.
Sok minden történt, sok minden változott.
Körülöttünk a világban, de bennünk, magunkban is.
Egyik pillanatban úgy éreztük, hogy miénk a világ, míg a másikban rádöbbentünk, hogy épp fogalmunk sincs, hogy merre is az arra.
De hát így van ez rendjén. Ez által formálódunk, ez által alakulunk.
Nos, lassan elkészül ez a film is. Ma holnap arra ébredünk, hogy itt a bemutató.
Javában zajlanak az utómunkák. Ahogy egymás között szoktuk mondani: mostantól izgalmas igazán a dolog !
Most következnek az apró finom munkálatok, javítások, formálások.
Míg végül megkapja végső formáját a film.
Mi, a film alkotói, itt szeretnénk köszönetet mondani MINDENKINEK, aki valamilyen módon – akár csak egy bátorító szóval is – hozzájárult ahhoz, hogy ez a film megszülethessen. Sokszor elég egy jó szó, ami átlendít a holtponton, és erőt ad a folytatáshoz.
Kiemelten szeretnénk megköszönni a CEF Alapítvány támogatását, ami nélkül a munkák- így ahogy megálmodtuk- , el sem kezdődhettek volna.
Köszönet érte !
Köszönet illeti természetesen az összes támogatót! Akik a lehetőségükhöz mérten hozzájárultak, így segítve a munkánkat !
A támogatás még folyamatban. Hosszú a névsor. Itt most nem, de a későbbiekben mindenképp közöljük majd támogatóink teljes névsorát.
Pici türelmüket kérjük még a bemutatóig!
Találkozzunk a premieren, vagy azután valamelyik közönségtalálkozón.
Szervezetünk 2022 január – június időszakának tevékenységdokumentációja
Szervezetünk idén 15. évfordulóját ünnepli. Alapításkor fő célunk volt a kultúra eljuttatása a legkisebb felvidéki településre is. Főképp kisiskolákba, óvodákba visszük a kulturális programokat, kislétszámú, családias légkörű programokban gondolkodunk. Alig akad kisiskola vagy óvoda a Felvidéken, ahol még ne jártunk volna valamilyen programunkkal. Meseelőadással, kézműves foglalkozással, vetítéses előadással, koncerttel, színházzal. Idén minden programunkkal a szervezet évfordulóját ünnepeljük.
Januári programjaink közül az egyik legfontosabb a Benedek László által megalkotott Fénnyel írva című fotókiállítás megrendezése volt a Tarcali Hat Puttonyos Borfalu Galériájában. Az év első hónapjában meseelőadásokból sem volt hiány. Rebro Ágota, felvidéki mesemondó mesélt Budapesten az Aranytíz Kultúrházban és a győrladaméri általános iskolában. Szintén januárban Imre Katalin, felvidéki mesemondó a Szélike királykisasszony című mesét adta elő a sződligeti általános iskolában és óvodában, Budapesten az Aranytíz Kulturházban, valamint a nagykaposi óvodában. Polgári társulásunk januártól júniusig a Dráfi Mátyásról készülő dokumentumfilm forgatókönyvírását és ezzel együtt a dokumentumfilm készítésének első fázisát zárta le. Februárban a tavaszi szünet előtt Zsapka Attila koncertjével kedveskedtünk a szenci alapiskola diákjainak. Márciusban Nagy Szabina mesemondó előadta a Papucsszaggató királykisasszonyok című mesét Tarcalon. Balázs Emese csoportos tárlatvezetéseket tartott Tarcalon a faluházban minden korosztálynak: ovisoknak, iskolásoknak és felnőtteknek egyaránt. Márciusban megszerveztük a Kicsi Hang verséneklő együttes ünnepi koncertjét Kéménden. Az áprilisi hónapban Palatinus Ingrid vezetésével kézműves foglalkozásokkal örvendeztettük meg a simonyi és a balogfalai alapiskola tanulóit. Bódvaszilason megnyitottuk a Fénnyel írva c. fotókiállítást.
A Magyarság Háza 2020-ban, a Nemzeti Összetartozás Éve alkalmából kezdett bele annak a különleges portrésorozatnak a megvalósításába, amelynek eredményeként aztán ötvenhárom, közel egész estés film készült el, szerte a Kárpát-medencében és a diaszpórában élő magyar emberekről, közösségekről, külhoni alkotók közreműködésével , 17 országban. A Mi, magyarok-sorozat filmjei március 31-ével kezdődően az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Magyarság Háza Filmklub Extra keretében kerültek először nagyközönség elé. Ezzel egyidőben a Felvidéken összesen 9 középiskolában indultak el a vetítések, iskolai filmklubok formájában. Az április – június időszakban a Felvidéken összesen 41 alkalommal volt vetítés, a filmeket összesen ebben az időszakban 1176 diák látta. Legnagyobb örömünkre ősztől folyamatosan bővül a Magyarság Háza Filmklub Extrán belül az iskolák száma a tervek szerint.
Áprilisban az AMAPEDDEL együttműködve idén is részt vettünk az általuk Bécsben megszervezett magyar szavalóversenyen, ahol Balázs Emese zsűrizte a versenyzőket. Idén is felajánlotta szervezetünk az Élmenynap Beretkén c. különdíjat, amely ingyenes túravezetést és tárlatvezetést jelentett a faluban és a tájházban a kategória győztesének, aki elhozhatta magával az egész osztályát. Az egész osztály ingyen kapta az élménynapot. Májusban Imre Katalin adta elő a Csillagszemű juhász című mesét Budapesten és Madaron, valamint a Kiskakas című előadást a somorjai óvodában. A Sólyomszárnyán című koncertet szintén májusban tekinthette meg a közönség Bódvaszilason a Petőfi Sándor Művelődési Házban és Könyvtárban, Zsapka Attilával, Vadkerti Imrével es Sipos Dáviddal. Júniusban szintén Imre Katalin, felvidéki mesemondó a Csillagszemű juhász mesét vitte el a nagyfödémesi óvodába, nagygéresi általános iskolába és a bélyi óvodába.